Doğu Akdeniz’de  sorunun u Bizans enrikalarıyla çözmeye çalışan  Atina, Hükümeti 24-25 Eylül’de toplanacak AB liderler zirvesine kilitlendi. Fransa ile birlikte zirvede Türkiye aleyhine yaptırım kararı çıkartılmasın çalışacak. AB ülkelerinin Türkiye’ye yaptırım konusunda hem fikir olmadığı, tek ses halinde hareket etmesi mümkün görünmüyor.

Çok sayıda AB ülkesinin Türkiye’ye yönelik yaptırıma sıcak bakmadığı, Fransa’nın bu ülkelere baskı kurmaya çalıştığı, yaptırım kararı çıksa bile sadece sembolik bir nitelik taşıyacağı söyleniyor.  İspanya ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinin yanı sıra bazı Kuzey Avrupa ve Doğu Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yaptırım kararını desteklemediğini belirtiyor. AB Dönem Başkanı Almanya ise Brexit, Çin ile ilişkiler, Rusya ve Belarus ile gerilim ve ayrıca salgının oluşturduğu ekonomik sorunların çözülmesi gibi ağır bir gündemde Türkiye ile bir bunalım yaşamanın doğru bir streteji olmadığı görüşünde..

Öte yandan, Doğu Akdeniz’deki gerilimi düşürmek için Türkiye-Yunanistan askerî heyetlerinin bugün NATO karargâhında bir araya gelmesi bekleniyor. NATO Askerî Komite Başkanlığında Brüksel’de gerçekleştirilecek toplantıda ‘Ayrıştırma Usulleri’ görüşülecek.  Daha önce 8 Eylül’de yapılması planlanan toplantı bugüne ertelenmişti.

Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Malta, Güney Kıbrıs ve Yunanistan bugün Fransa’nın Korsika adasında bir araya gelecek. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada söz konusu toplantıdaki ana gündem maddesinin “Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkilerde uzlaşının geliştirilmesi olabileceği” bildirildi.